STRASBURG - siedzibą Parlamentu Europejskiego, Rady Europy oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
RELACJA Z POBYTU W STRASBURGU:
Za nami kilkudniowy wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego , na zaproszenie europosła Roberta Biedronia,współprzewodniczącego Nowej Lewicy. To był świetnie spędzony czas wraz z mazowiecką Lewicą. Na pewno zostanie w naszej pamięci jako wyjazd pełen energii, cudownych miejsc i spotkań z fajnymi ludźmi.
Przyjechaliśmy do Strasburga 09.05.2023 akurat w Dzień Europy, który został ustanowiony na pamiątkę podpisania Deklaracji Schumana 09.05.1950 roku.
Mieliśmy przyjemność zwiedzać Parlament Europejski, obejrzeliśmy film o jego historii oraz zasadach pracy Parlamentu Europejskiego, a także wysłuchaliśmy prelekcji przedstawiciela Działu Wizyt i Seminariów Parlamentu Europejskiego.
Odbyliśmy też bardzo oczekiwane przez nas , ciekawe spotkanie z europosłem do parlamentu Europejskiego- Robertem Biedroniem, który opowiadał nam o swojej pracy oraz o stanowieniu prawa w Parlamencie Europejskim. Następnie mieliśmy okazję do wspólnego zdjęcia całej grupy z Robertem, po czym Robert osobiście zaprowadził nas na galerię dla gości, gdzie wspólnie z nim wysłuchaliśmy dyskusji na temat tranzytu zboża z Ukrainy oraz o korupcji w Europie. Akurat przemawiał w sprawie zboża polski Komisarz Janusz Wojciechowski.
Zanim przyjechaliśmy do budynku Parlamentu odbyliśmy wycieczkę pod budynek Rady Europy, gdzie również mieliśmy okazję zrobić zdjęcia pod flagami. Po drodze obejrzeliśmy także budynek Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Można tez było zwiedzić pobliską Oranżerię.
Podczas całego pobytu mieliśmy również czas by zwiedzić średniowieczne centrum Strasburga, między innymi byliśmy w Katedrze Najświętszej Marii Panny [ najważniejsza świątynia katolicka miasta, cenny przykład średniowiecznej XIII–XV-wiecznej architektury, łączącej cechy późnego romanizmu z wczesnym gotykiem francuskim i dojrzałym gotykiem niemieckim]. zwiedziliśmy Plac Gutenberga, Plac Klebera. Odbyliśmy niezapomniany rejs statkiem białej floty po Renie. Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w gospodarstwie winiarskim Wach-Domaine des Marroniers w Andlau, gdzie oprócz zwiedzania winiarni odbyła się degustacja win produkowanych przez rodzinę Pani Marty Wach.
W miejscowości Andlau był też nasz hotel,położony pośród malowniczych wzgórz Alzacji , na których znajdują się liczne winnice.
Pan Marek Suberlak , nasz przewodnik i organizator przekazał nam wiele cennych informacji nie tylko o Parlamencie Europejskim oraz innych instytucjach Unijnych w Strasburgu, ale także o samym Strasburgu i Alzacji. Bardzo dobrze słuchało się tych opowieści okraszonych różnymi dykteryjkami. Za tę wiedzę jesteśmy niezwykle wdzięczni Panu Markowi.
Również wracając mieliśmy okazje zwiedzic Muzeum Techniki w Sinsheim (Niemcy). W 2004 roku muzeum dysponowało ponad 3000 eksponatów, a powierzchnia wystawowa w środku i na zewnątrz wynosiła ponad 50 000 m². Muzeum odwiedzane jest rocznie przez ponad milion zwiedzających – jest ono największym prywatnym muzeum w Europie. Muzeum w Sinheim ma też największą w Europie stałą kolekcję bolidów Formuły 1 (w tym Ferrari), motocykli, pojazdów-rekordzistów prędkości i klasycznych samochodów oraz samolotów Concorde, Tu-144, Ju 52, Canadair CL-215, Douglas DC-3, Tu 13.
Był też w drodze powrotnej konkurs wiedzy o Parlamencie Europejskim, który zorganizował dla nas Pan Marek. Zwycięzcy otrzymali liczne nagrody, a pozostali nagrody pocieszenia.
Z ramienia radomskiej Nowej Lewicy zaszczyt uczestniczenia w wyjeździe studyjnym mieli:
Bogdan Barszczyński, Wanda Siek, Piotr Szmigiel, Andrzej Luty oraz autorka tekstu Jolanta Luty - [Na zdjęciu razem z Robertem Biedroniem].
Galeria zdjęć z pobytu w Strasburgu:
[Opr. Jolanta Luty, AL, zdjęcia: JL, PS, AL]
Radom, dnia 13 maja 2023r.